priprava-dat-tisk - PROART - reklamní atelier

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Příprava dat pro velkoplošný tisk

Pokud jste zkušeným zadavatelem tiskových zakázek, budeme Vás asi trochu nudit, ale pro toho, kdo velkoplošný tisk objednává zřídka nebo chystá na svou první objednávku, mohou být následující stručné informace cenné:
Vždy si uvědomte, za jakým účelem budete tisk zadávat. Jinou péči budeme věnovat rozlišení obrázku, který bude sloužit jako interiérový obraz s bezprostředním kontaktem pozorovatele, a jinou potom například billboardu nebo banneru, co bude stát v poli vedle silnice...
Zjednodušený princip nepřímé úměry vzdálenosti pohledu a rozlišení Vám naznačí následující schéma:


TYPY DATOVÝCH SOUBORŮ
Pokud budte zadávat
rastrová data (viz. HELP poznámka rozdíl rastrových a vektorových dat), přijímáme soubory typu *.tiff, *.jpg, nejlépe pak přímo tiskové *.pdf. Pokud tvoříte data ve vrstvách (např. v Photoshopu - *.psd), před odesláním slučte všechny vrstvy do jedné a zasílejte jako *.tiff nebo *.jpg, případně *.pdf.
V případě, že zadáváte grafiku s požadovaným tvarovým ořezem (digitální výsek), definujte vždy ořezovou cestu. Ořezovou cestu můžeme vytvořit i my na základě Vašich instrukcí, ale grafická příprava výrobu prodraží... Data můžete zasílat v modelech CMYK i RGB (8bitů/kanál). Dle naší zkušenosti vychází při tisku z modelu RGB nepatrně živější barvy, což může být někdy kladem a někdy nedostatkem - záleží na účelu tisku.
Pro zaslání dat velkého objemu lze využít některé z dostupných služeb ( uschovna.cz /
wetransfer.com / leteckaposta.cz / depo.bluetone.cz ).

Vektorová data můžete zasílat v souborech typu *.ai, *.eps, *.cdr, nejlépe potom opět *.pdf vydestilované z vektorového editoru. Pokud budete zadávat tvarové samolepky a grafiku s požadovaným ořezem, nejlepším formátem je *.cdr (do verze X4). Zde prosíme ořezovou linku označit libovolnou barvou, která bude ořez odlišovat od tiskového motivu. Nekombinujte ve vektorových souborech barevné modely CMYK / RGB / PANTONE! Vždy, prosím, všechny barvy převeďte do jednotného barevného prostoru!
Veškeré texty je nutné převést na křivky, aby se zabránilo kolizi chybějících nebo jinak pojmenovaných typů písem. Jistotou bude, převedete-li do křivek texty i tehdy, chystáte-li se připravenou grafiku destilovat do *.pdf (přímý tisk z pdf většinou nepřináší žádné problémy, ale ty by mohly nastat při náhodné potřebě znovuotevřít pdf soubor v některém z vektorových editorů).


.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky